Alt 5CGTFD5C5M13I7N
5CGTFD5C5M13I7N picture photo
Mfg. Part Number
5CGTFD5C5M13I7N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 175 I/O 383MBGA
Datasheet Download
5CGTFD5C5M13I7N.pdf
Availability of 5CGTFD5C5M13I7N
QUANTITY
5CGTFD5C5M13I7N Order Process
Ship out your order
Specifications of 5CGTFD5C5M13I7N
Internal Part NumberEIS-5CGTFD5C5M13I7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCustomizable ARM-Based SoC
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® V GT
Number of LABs/CLBs29080
Number of Logic Elements/Cells77000
Total RAM Bits5001216
Number of I/O175
Number of Gates-
Voltage - Supply1.07 V ~ 1.13 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case383-FBGA
Supplier Device Package383-MBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5CGTFD5C5M13I7N
Related Links5CGTFD5, 5CGTFD5C5M13I7N Datasheet, Alt Distributor
5CGTFD5C5M13I7N Details Description
Related parts for 5CGTFD5C5M13I7N
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 90W PHILIPS SLM VOSSLOH datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf