Littelfuse 5E16PT15.5
5E16PT15.5 picture photo
Mfg. Part Number
5E16PT15.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 5E 15.5KV
Datasheet Download
5E16PT15.5.pdf
Availability of 5E16PT15.5
QUANTITY
5E16PT15.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5E16PT15.5
Internal Part NumberEIS-5E16PT15.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current5A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.563" Dia x 17.500" L (39.69mm x 444.50mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5E16PT15.5
Related Links5E16P, 5E16PT15.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
5E16PT15.5 Details Description
Related parts for 5E16PT15.5
D-SUB CABLE MMU15K/MC16G/MMU15K datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT PARALLEL20SOIC datasheet.pdf
KIT MASS STORAGE REF DESIGN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf