Semtech 5EX103K4
5EX103K4 picture photo
Mfg. Part Number
5EX103K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 4KV X7R RADIAL
Datasheet Download
5EX103K4.pdf
Availability of 5EX103K4
QUANTITY
5EX103K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5EX103K4
Internal Part NumberEIS-5EX103K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.700" L x 0.375" W (17.80mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.600" (15.30mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5EX103K4
Related Links5EX1, 5EX103K4 Datasheet, Semtech Distributor
5EX103K4 Details Description
Related parts for 5EX103K4
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CABLE 4COND 32AWG SHLD 305M datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf