AVX Corporation 5GU500JEFCANM
5GU500JEFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5GU500JEFCANM
Brief Description
CAP CER 50PF 4KV N750 RADIAL
Datasheet Download
5GU500JEFCANM.pdf
Availability of 5GU500JEFCANM
QUANTITY
5GU500JEFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5GU500JEFCANM
Internal Part NumberEIS-5GU500JEFCANM
Series-
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5GU500JEFCANM
Related Links5GU500, 5GU500JEFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5GU500JEFCANM Details Description
Related parts for 5GU500JEFCANM
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS RED CA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3.5A DPAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf