Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KASMC24AHM3/57
5KASMC24AHM3/57 picture photo
Mfg. Part Number
5KASMC24AHM3/57
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Datasheet Download
5KASMC24AHM3/57.pdf
Availability of 5KASMC24AHM3/57
QUANTITY
5KASMC24AHM3/57 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KASMC24AHM3/57
Internal Part NumberEIS-5KASMC24AHM3/57
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product5KASMC PAR® Transient Voltage Suppressors
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KASMC24AHM3/57
Related Links5KASMC2, 5KASMC24AHM3/57 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KASMC24AHM3/57 Details Description
Related parts for 5KASMC24AHM3/57
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf