Vishay/Dale RER70F2R55RCSL
RER70F2R55RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2R55RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2R55RCSL.pdf
Availability of RER70F2R55RCSL
QUANTITY
RER70F2R55RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2R55RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F2R55RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2R55RCSL
Related LinksRER70F2, RER70F2R55RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2R55RCSL Details Description
Related parts for RER70F2R55RCSL
IC A/D CONV 12BIT SRL 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 10V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16QFN datasheet.pdf