Micro Commercial Components (MCC) 5KP10CA-TP
5KP10CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP10CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC R6
Datasheet Download
5KP10CA-TP.pdf
Availability of 5KP10CA-TP
QUANTITY
5KP10CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP10CA-TP
Internal Part NumberEIS-5KP10CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP10CA-TP
Related Links5KP10, 5KP10CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP10CA-TP Details Description
Related parts for 5KP10CA-TP
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR FMALE .100" 40POS AU datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf