Littelfuse 5KP110CA-HR
5KP110CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP110CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC AXIAL
Datasheet Download
5KP110CA-HR.pdf
Availability of 5KP110CA-HR
QUANTITY
5KP110CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP110CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP110CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)