Littelfuse 5KP12A-HR
5KP12A-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP12A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC AXIAL
Datasheet Download
5KP12A-HR.pdf
Availability of 5KP12A-HR
QUANTITY
5KP12A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP12A-HR
Internal Part NumberEIS-5KP12A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)256.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP12A-HR
Related Links5KP1, 5KP12A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP12A-HR Details Description
Related parts for 5KP12A-HR
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 8-1 16-SOIC datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY FILL ADDER 16SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf