Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP12AHE3/73
5KP12AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP12AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600
Datasheet Download
5KP12AHE3/73.pdf
Availability of 5KP12AHE3/73
QUANTITY
5KP12AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP12AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP12AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)251A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP12AHE3/73
Related Links5KP12A, 5KP12AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP12AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP12AHE3/73
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA SMD datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 700MA AXIAL datasheet.pdf