Vishay Semiconductor/Diodes Division V60D45CHM3/I
V60D45CHM3/I picture photo
Mfg. Part Number
V60D45CHM3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60A 45V DPAK
Datasheet Download
V60D45CHM3/I.pdf
Availability of V60D45CHM3/I
QUANTITY
V60D45CHM3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V60D45CHM3/I
Internal Part NumberEIS-V60D45CHM3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If640mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V60D45CHM3/I
Related LinksV60D45, V60D45CHM3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V60D45CHM3/I Details Description
Related parts for V60D45CHM3/I
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 14POS 24-22 AWG datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 2POS RED 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 50W TO204AD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf