Comchip Technology 5KP130A-G
5KP130A-G picture photo
Mfg. Part Number
5KP130A-G
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC R6
Datasheet Download
5KP130A-G.pdf
Availability of 5KP130A-G
QUANTITY
5KP130A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP130A-G
Internal Part NumberEIS-5KP130A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.92A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP130A-G
Related Links5KP1, 5KP130A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
5KP130A-G Details Description
Related parts for 5KP130A-G
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .38" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 1000MM datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf