Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP13AHE3/54
5KP13AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP13AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600
Datasheet Download
5KP13AHE3/54.pdf
Availability of 5KP13AHE3/54
QUANTITY
5KP13AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP13AHE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP13AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)233A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP13AHE3/54
Related Links5KP13A, 5KP13AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP13AHE3/54 Details Description
Related parts for 5KP13AHE3/54
IDC CABLE - MCG50K/MC50G/MCG50K datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK22A/AE22/AFK22A datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 51.84MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 20A DO4 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 360MA 730 MOHM datasheet.pdf
WRSTBND MTL ADJ XL BK 4MM SNP datasheet.pdf