Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP150AHE3/73
5KP150AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP150AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Datasheet Download
5KP150AHE3/73.pdf
Availability of 5KP150AHE3/73
QUANTITY
5KP150AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP150AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP150AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP150AHE3/73
Related Links5KP150, 5KP150AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP150AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP150AHE3/73
TWEEZER CYLNDR BARREL VERT 4.72" datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC .6A 3.0-5.5V 15V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.775" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf