Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP150AHE3/73
5KP150AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP150AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Datasheet Download
5KP150AHE3/73.pdf
Availability of 5KP150AHE3/73
QUANTITY
5KP150AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP150AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP150AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP150AHE3/73
Related Links5KP150, 5KP150AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP150AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP150AHE3/73
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 44A D2PAK datasheet.pdf
CABLE ASSM .05" 10PS SGL END 12" datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-323 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf