Littelfuse 5KP150CA-B
5KP150CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP150CA-B
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Datasheet Download
5KP150CA-B.pdf
Availability of 5KP150CA-B
QUANTITY
5KP150CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP150CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP150CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP150CA-B
Related Links5KP15, 5KP150CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP150CA-B Details Description
Related parts for 5KP150CA-B
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 35MA 38 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 16X8 48TSSOP datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf