Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP16AHE3/54
5KP16AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP16AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Datasheet Download
5KP16AHE3/54.pdf
Availability of 5KP16AHE3/54
QUANTITY
5KP16AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP16AHE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP16AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)192A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP16AHE3/54
Related Links5KP16A, 5KP16AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP16AHE3/54 Details Description
Related parts for 5KP16AHE3/54
CONN HEADER 9POS VERT .250 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE PTFE BONDABLE 3/8"X 36YD datasheet.pdf
CONN FIBER PLUG SMPLX 1000UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 91PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf