Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP170AHE3/73
5KP170AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP170AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Datasheet Download
5KP170AHE3/73.pdf
Availability of 5KP170AHE3/73
QUANTITY
5KP170AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP170AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP170AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP170AHE3/73
Related Links5KP170, 5KP170AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP170AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP170AHE3/73
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN DIFF RA .200 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB M3 EZRADIO 64QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf