Littelfuse 5KP17CA-HR
5KP17CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP17CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC AXIAL
Datasheet Download
5KP17CA-HR.pdf
Availability of 5KP17CA-HR
QUANTITY
5KP17CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP17CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP17CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)184.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP17CA-HR
Related Links5KP17, 5KP17CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP17CA-HR Details Description
Related parts for 5KP17CA-HR
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED WATER CLEAR DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 7POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 133K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ATTENUATOR 0.25DB 16-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf