Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP188AHE3/54
5KP188AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP188AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC P600
Datasheet Download
5KP188AHE3/54.pdf
Availability of 5KP188AHE3/54
QUANTITY
5KP188AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP188AHE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP188AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP188AHE3/54
Related Links5KP188, 5KP188AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP188AHE3/54 Details Description
Related parts for 5KP188AHE3/54
CONN RUBBER PLUG M GRAY datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
IC PWR MGMT 5CH W/2 LDO 48VQFN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CA 0.3" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 540MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 46.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DECODER USB AUDIO 80-VQFP datasheet.pdf
HAN 64D-HMC-F-C datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf