Littelfuse 5KP210CA-HRA
5KP210CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP210CA-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 210VWM 349.5VC AXIAL
Datasheet Download
5KP210CA-HRA.pdf
Availability of 5KP210CA-HRA
QUANTITY
5KP210CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP210CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP210CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
Voltage - Breakdown (Min)233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp349.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP210CA-HRA
Related Links5KP210, 5KP210CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP210CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP210CA-HRA
IC INTEGRATED PC CARD 256-BGA datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 787 OHM 1% 5W datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SERVO DRIVE 3KW 40 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 5X12 GR SN datasheet.pdf
DOOR IN DOOR 69 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf