Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE3K74
RNF14BTE3K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE3K74
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE3K74.pdf
Availability of RNF14BTE3K74
QUANTITY
RNF14BTE3K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE3K74
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE3K74
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE3K74
Related LinksRNF14B, RNF14BTE3K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE3K74 Details Description
Related parts for RNF14BTE3K74
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 18" datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf