Micro Commercial Components (MCC) 5KP210CA-TP
5KP210CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP210CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 210VWM 349.5VC R6
Datasheet Download
5KP210CA-TP.pdf
Availability of 5KP210CA-TP
QUANTITY
5KP210CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP210CA-TP
Internal Part NumberEIS-5KP210CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
Voltage - Breakdown (Min)233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp349.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP210CA-TP
Related Links5KP21, 5KP210CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP210CA-TP Details Description
Related parts for 5KP210CA-TP
IC ADC 12BIT 5MSPS SAMPLE 28SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 68 OHM 0404 datasheet.pdf
QKE HDR SS WRL RA DP datasheet.pdf
FILTER BANDPASS W-LAN BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 48POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 19POS ORG datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf