Littelfuse 5KP24CA-B
5KP24CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP24CA-B
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC AXIAL
Datasheet Download
5KP24CA-B.pdf
Availability of 5KP24CA-B
QUANTITY
5KP24CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP24CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP24CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)131.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP24CA-B
Related Links5KP2, 5KP24CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP24CA-B Details Description
Related parts for 5KP24CA-B
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC QUAD NAND R/S LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED COB CXA1507 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf