Bulgin MPI002/TE/RD/12
MPI002/TE/RD/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/TE/RD/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/TE/RD/12.pdf
Availability of MPI002/TE/RD/12
QUANTITY
MPI002/TE/RD/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/TE/RD/12
Internal Part NumberEIS-MPI002/TE/RD/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/TE/RD/12
Related LinksMPI002/, MPI002/TE/RD/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/TE/RD/12 Details Description
Related parts for MPI002/TE/RD/12
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SON datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 300MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG16 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 79MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf