Microsemi Commercial Components 5KP28CAE3/TR13
5KP28CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP28CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600
Datasheet Download
5KP28CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP28CAE3/TR13
QUANTITY
5KP28CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP28CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP28CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)110A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP28CAE3/TR13
Related Links5KP28CA, 5KP28CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP28CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP28CAE3/TR13
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M5 1MM PNP NC datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL/W SN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf