Microchip Technology PIC18F24K22-I/MV
PIC18F24K22-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24K22-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC18F24K22-I/MV.pdf
Availability of PIC18F24K22-I/MV
QUANTITY
PIC18F24K22-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24K22-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18F24K22-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 03/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24K22-I/MV
Related LinksPIC18F24, PIC18F24K22-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24K22-I/MV Details Description
Related parts for PIC18F24K22-I/MV
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf