Yageo NCR50SKR-52-390R
NCR50SKR-52-390R picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKR-52-390R
Brief Description
RES 390 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKR-52-390R.pdf
Availability of NCR50SKR-52-390R
QUANTITY
NCR50SKR-52-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKR-52-390R
Internal Part NumberEIS-NCR50SKR-52-390R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKR-52-390R
Related LinksNCR50SKR, NCR50SKR-52-390R Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKR-52-390R Details Description
Related parts for NCR50SKR-52-390R
RES SMD 36.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H HS 8-SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 8 50/CD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
ZLINX 900MHZ WIRELESS RADIO MODM datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 30POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 400A FLNGD datasheet.pdf