Microsemi Commercial Components 5KP28CAE3/TR13
5KP28CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP28CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600
Datasheet Download
5KP28CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP28CAE3/TR13
QUANTITY
5KP28CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP28CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP28CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)110A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP28CAE3/TR13
Related Links5KP28CA, 5KP28CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP28CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP28CAE3/TR13
IDC CABLE - MDL36K/MC37G/MDL36K datasheet.pdf
RES 220 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 390MA 2.51 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 120A 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 1600VDC datasheet.pdf