Microsemi Commercial Components 5KP30CAE3/TR13
5KP30CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP30CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Datasheet Download
5KP30CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP30CAE3/TR13
QUANTITY
5KP30CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP30CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP30CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP30CAE3/TR13
Related Links5KP30CA, 5KP30CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP30CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP30CAE3/TR13
KIT CONN STD .093" SERIES datasheet.pdf
CER RESONATOR 4.19MHZ datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 19POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 15W datasheet.pdf