Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP36AHE3/73
5KP36AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP36AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Datasheet Download
5KP36AHE3/73.pdf
Availability of 5KP36AHE3/73
QUANTITY
5KP36AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP36AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP36AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)86.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP36AHE3/73
Related Links5KP36A, 5KP36AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP36AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP36AHE3/73
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf