Littelfuse 5KP45CA-HRA
5KP45CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP45CA-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL
Datasheet Download
5KP45CA-HRA.pdf
Availability of 5KP45CA-HRA
QUANTITY
5KP45CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP45CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP45CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP45CA-HRA
Related Links5KP45, 5KP45CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP45CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP45CA-HRA
RES SMD 620K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN ECP3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 4LFCSP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A WPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf