Comchip Technology 5KP54CA-G
5KP54CA-G picture photo
Mfg. Part Number
5KP54CA-G
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC R6
Datasheet Download
5KP54CA-G.pdf
Availability of 5KP54CA-G
QUANTITY
5KP54CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP54CA-G
Internal Part NumberEIS-5KP54CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.41A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP54CA-G
Related Links5KP5, 5KP54CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
5KP54CA-G Details Description
Related parts for 5KP54CA-G
RES SMD 169 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA41/46 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf