Zilog Z8F041AHH020SG2156
Z8F041AHH020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F041AHH020SG2156
Brief Description
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20SSOP
Datasheet Download
Z8F041AHH020SG2156.pdf
Availability of Z8F041AHH020SG2156
QUANTITY
Z8F041AHH020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F041AHH020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F041AHH020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F041AHH020SG2156
Related LinksZ8F041AHH, Z8F041AHH020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F041AHH020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F041AHH020SG2156
FIXED IND 3.3UH 300MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12SON datasheet.pdf
EVALUATON MODULE FOR ADS5481 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES 3.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf