Comchip Technology 5KP54CA-G
5KP54CA-G picture photo
Mfg. Part Number
5KP54CA-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC R6
Datasheet Download
5KP54CA-G.pdf
Availability of 5KP54CA-G
QUANTITY
5KP54CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP54CA-G
Internal Part NumberEIS-5KP54CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.41A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP54CA-G
Related Links5KP5, 5KP54CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
5KP54CA-G Details Description
Related parts for 5KP54CA-G
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POT DIG SGLE 1K 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 42POS GOLD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 100V 16X20MM 105C 3000H datasheet.pdf