Littelfuse 5KP58CA-HR
5KP58CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP58CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL
Datasheet Download
5KP58CA-HR.pdf
Availability of 5KP58CA-HR
QUANTITY
5KP58CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP58CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP58CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP58CA-HR
Related Links5KP58, 5KP58CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP58CA-HR Details Description
Related parts for 5KP58CA-HR
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 5POS 3.96MM datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 460 MOHM SMD datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 10-Bit Video DACs IC datasheet.pdf