Littelfuse 5KP60CA-HR
5KP60CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP60CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC AXIAL
Datasheet Download
5KP60CA-HR.pdf
Availability of 5KP60CA-HR
QUANTITY
5KP60CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP60CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60CA-HR
Related Links5KP60, 5KP60CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP60CA-HR Details Description
Related parts for 5KP60CA-HR
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 32POS datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 200MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 300MA 1.37 OHM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf