Littelfuse 5KP60CA-HRA
5KP60CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP60CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC AXIAL
Datasheet Download
5KP60CA-HRA.pdf
Availability of 5KP60CA-HRA
QUANTITY
5KP60CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP60CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60CA-HRA
Related Links5KP60, 5KP60CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP60CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP60CA-HRA
DIODE ARRAY GP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18G/AF18/AFF18G datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 25P KNS-UNC datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE 1A F PIGTAIL 6.3X32 datasheet.pdf