Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP60HE3/54
5KP60HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP60HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC P600
Datasheet Download
5KP60HE3/54.pdf
Availability of 5KP60HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP60HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60HE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP60HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60HE3/54
Related Links5KP60, 5KP60HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP60HE3/54 Details Description
Related parts for 5KP60HE3/54
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 519 I/O 676FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.2A 820 MOHM datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 260.4W TO247A datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 4GHZ datasheet.pdf