Littelfuse 5KP70CA-HRA
5KP70CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP70CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC AXIAL
Datasheet Download
5KP70CA-HRA.pdf
Availability of 5KP70CA-HRA
QUANTITY
5KP70CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP70CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP70CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP70CA-HRA
Related Links5KP70, 5KP70CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP70CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP70CA-HRA
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR 4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 40V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
WATERTITE SOCKET datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
COUPLER RJ45 CAT.6A datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf