Littelfuse 5KP75CA-B
5KP75CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP75CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC P600
Datasheet Download
5KP75CA-B.pdf
Availability of 5KP75CA-B
QUANTITY
5KP75CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP75CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP75CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP75CA-B
Related Links5KP7, 5KP75CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP75CA-B Details Description
Related parts for 5KP75CA-B
CONN SPLICE BUTT 16-22 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 3A 175 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST RECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 5.5A TSMT8 datasheet.pdf