Vishay/Dale RWR89S1580FSS73
RWR89S1580FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1580FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1580FSS73.pdf
Availability of RWR89S1580FSS73
QUANTITY
RWR89S1580FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1580FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1580FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1580FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1580FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1580FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1580FSS73
IC MCU HI SPEED 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 10MCD GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf