Littelfuse 5KP75CA-B
5KP75CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP75CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC P600
Datasheet Download
5KP75CA-B.pdf
Availability of 5KP75CA-B
QUANTITY
5KP75CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP75CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP75CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP75CA-B
Related Links5KP7, 5KP75CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP75CA-B Details Description
Related parts for 5KP75CA-B
TVS DIODE 58VWM 98.28VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IMP100,O,H,V3P6C,UG,REW39 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W DIN datasheet.pdf