Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP78A-E3/51
5KP78A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
5KP78A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC P600
Datasheet Download
5KP78A-E3/51.pdf
Availability of 5KP78A-E3/51
QUANTITY
5KP78A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP78A-E3/51
Internal Part NumberEIS-5KP78A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)39.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP78A-E3/51
Related Links5KP78A, 5KP78A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP78A-E3/51 Details Description
Related parts for 5KP78A-E3/51
IC PROM PROG C-TEMP 5V 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOD PWR 6A STD FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf