Hirose Electric Co Ltd MDF7C-13P-2.54DSA(55)
MDF7C-13P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-13P-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR 13POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-13P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7C-13P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7C-13P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-13P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7C-13P-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMDF7
PackagingBulk
Number of Positions13
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.118" (3.00mm)
Length - Stack Height0.728" (18.50mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)39µin (1.00µm)
ColorBlack, Gray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-13P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7C-13P-, MDF7C-13P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-13P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7C-13P-2.54DSA(55)
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD 3POS FEMALE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 100A D1 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CABLE 28POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
EMI FILTER 75A 480VAC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf