Staco Energy Products Co. 5M1210B-2
5M1210B-2 picture photo
Mfg. Part Number
5M1210B-2
Manufacturer
Product Category
Equipment - Variable Transformers
Brief Description
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A
Datasheet Download
5M1210B-2.pdf
Availability of 5M1210B-2
QUANTITY
5M1210B-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5M1210B-2
Internal Part NumberEIS-5M1210B-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Variable Transformers
Series1200
TypePanel Mount
Output TypeTerminals
Voltage - Output120VAC, 240VAC
Voltage - Supply120VAC, 240VAC
Input TypeTerminals
Constant Current Load - Max12A (2.88kVA)
Size7.440" L x 7.250" W x 15.400" H (188.98mm x 184.15mm x 391.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5M1210B-2
Related Links5M12, 5M1210B-2 Datasheet, Staco Energy Products Co. Distributor
5M1210B-2 Details Description
Related parts for 5M1210B-2
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AD datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049V/H1501TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 9.3A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
DRAWER 2-FUSE 5X20 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(8KV) SKT datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 PLUG HSG 6POS datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 120C 100V BR datasheet.pdf