Littelfuse 5NLE150E
5NLE150E picture photo
Mfg. Part Number
5NLE150E
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 150E 5.5KV
Datasheet Download
5NLE150E.pdf
Availability of 5NLE150E
QUANTITY
5NLE150E Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NLE150E
Internal Part NumberEIS-5NLE150E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current150A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 17.875" L (76.20mm x 454.03mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NLE150E
Related Links5NLE, 5NLE150E Datasheet, Littelfuse Distributor
5NLE150E Details Description
Related parts for 5NLE150E
FIXED IND 680UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 50W datasheet.pdf
IC RECEIVER 300-440MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 670MA 340 MOHM datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GN/BLANK TINT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf