Schurter DFKF-28-0005
DFKF-28-0005 picture photo
Mfg. Part Number
DFKF-28-0005
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
DFKF COMPENSATED CHOKE 4A
Datasheet Download
DFKF-28-0005.pdf
Availability of DFKF-28-0005
QUANTITY
DFKF-28-0005 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFKF-28-0005
Internal Part NumberEIS-DFKF-28-0005
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, EMC Products
Design ResourcesSPICE Library
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package40
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFKF
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance1.5mH
Tolerance-
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.114" L x 1.079" W (28.30mm x 27.40mm)
Height - Seated (Max)0.660" (16.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFKF-28-0005
Related LinksDFKF-2, DFKF-28-0005 Datasheet, Schurter Distributor
DFKF-28-0005 Details Description
Related parts for DFKF-28-0005
IC REMOTE RECVR UHF/VHF 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 12CH 10MM NPN 24VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf