AVX Corporation 5NQ471KOBAM
5NQ471KOBAM picture photo
Mfg. Part Number
5NQ471KOBAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 500V Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NQ471KOBAM.pdf
Availability of 5NQ471KOBAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NQ471KOBAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NQ471KOBAM
Internal Part NumberEIS-5NQ471KOBAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NQ471KOBAM
Related Links5NQ47, 5NQ471KOBAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NQ471KOBAM Details Description
Related parts for 5NQ471KOBAM
JUMPER-H9991TR/A3047S/X 6" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 4GHZ 32MLF datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 40MA 60 OHM TH datasheet.pdf
EASY PULL VGA-F 2 CABLES - 1' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf