AVX Corporation 5NR101MAACA
5NR101MAACA picture photo
Mfg. Part Number
5NR101MAACA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR101MAACA.pdf
Availability of 5NR101MAACA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NR101MAACA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR101MAACA
Internal Part NumberEIS-5NR101MAACA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR101MAACA
Related Links5NR10, 5NR101MAACA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR101MAACA Details Description
Related parts for 5NR101MAACA
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC LIU QUAD E1/T1/J1 128-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 80MSPS 64VQFN datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" SGL 625NM RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 102 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BUSHING 0.312" NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf